Germania îl acuză pe Vladimir Putin de „jocuri” după noile atacuri din Ucraina
:format(webp):quality(80)/https://www.descopera.ro/wp-content/uploads/2025/03/Vladimir-Putin-shutter_Descopera-1024x683.jpg)
Germania îl acuză pe președintele Vladimir Putin că „joacă un joc” după ce Kievul a anunțat atacuri rusești asupra infrastructurii civile ucrainene, la câteva ore după ce Moscova a acceptat să întrerupă temporar atacurile asupra instalațiilor energetice.
„Am văzut că atacurile asupra infrastructurii civile nu s-au redus deloc în prima noapte după această presupusă convorbire telefonică revoluționară, extraordinară” între Putin și președintele american Donald Trump, a declarat ministrul german al apărării Boris Pistorius într-un interviu televizat, citat de AFP.
„Putin joacă un joc”.
Angajamentul lui Vladimir Putin a fost „practic nimic”
„Președintele american are o responsabilitate pentru una dintre marile națiuni ale lumii. Și sunt foarte sigur că va veni un moment în care va trebui să reacționeze”, a adăugat Pistorius.
În timpul convorbirii de 90 de minute cu Trump, Putin a fost de acord cu un angajament redus de a opri atacurile asupra infrastructurii energetice timp de 30 de zile, dar a refuzat o încetare completă a focului în războiul său de trei ani cu Ucraina.
În urma noilor atacuri, președintele ucrainean Volodimir Zelenski a acuzat Moscova de respingerea efectivă a propunerii de armistițiu susținute de SUA, pe care Kievul o acceptase anterior.
Pistorius a declarat că angajamentul lui Putin de a opri atacurile asupra obiectivelor energetice a fost „practic nimic”.
Ministrul a calificat, de asemenea, drept „inacceptabilă” insistența Kremlinului că o „condiție-cheie” pentru pace să fie oprirea totală a sprijinului militar și de informații occidental pentru armata ucraineană în dificultate.
„Acest lucru este foarte transparent”, a declarat Pistorius, adăugând că Putin a urmărit să împiedice susținătorii Kievului „să sprijine în continuare Ucraina și să îi permită să se apere cu adevărat dacă există un alt atac, în timpul sau după o încetare a focului”.